Grandiózus gálakoncerttel zárult a nagysikerű Marton Éva 6. Nemzetközi Énekverseny az Operaházban

Felejthetetlen, felemelő és nagyszabású gálakoncerttel zárult 2024. szeptember 8-án a Magyar Állami Operaházban az immáron hatodik, a Magyar Corvin-lánc Testület Elnökhelyettese által tíz évvel ezelőtt útjára indított, nevével fémjelzett Marton Éva Nemzetközi Énekverseny.

Fotó: MCLT

Marton Éva világhírű operaénekes, drámai szoprán, felbecsülhetetlen értékű tudásának átadásán túl az elmúlt évtizedben elhivatottan szenteli idejét saját alapítású énekversenyének, amely hazánkat a komolyzenei élet figyelmének középpontjába állítja. A verseny kiemelkedő helyet foglal el a világ legrangosabb zenei megmérettetései között, 2018-ban felvételt nyert a Nemzetközi Zenei Versenyek Szövetségébe (WFIMC).

Az idei ünnep a tizenkét döntőbe jutott versenyző fellépésével, valamint a díjak átadásával ért véget a Magyar Állami Operaházban. A gálakoncert védnöke, Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter volt, aki köszönetét fejezte ki Marton Évának, valamint a nemzetközi zsűri tagjainak és a szervezőknek a kiemelkedő színvonalú munkáért. Gratulált a versenyzőknek, és kiemelte, a részvétel egyben remek lehetőség karrierjük építésére. Marton Éváról szólva elmondta: a művésznő feledhetetlen emléket hagyott a nemzetközi operaszínpadokon, az egész világ operaéletének ragyogó csillaga, aki örökre a halhatatlanok sorában foglal helyet.

Marton Éva köszöntőjében rámutatott, a verseny és a jelentkezők színvonala az elmúlt tíz év során folyamatosan emelkedik, egyre jobb énekesek, kiváló tehetségek érkeznek a megmérettetésre a világ minden tájáról. Köszönetét fejezte ki Ókovács Szilveszter főigazgatónak, hogy az Operaház helyet ad a gálának, Kutnyánszky Csaba rektorhelyettesnek a Zeneakadémia kiváló szervezéséért, valamint a zsűri tagjainak értékes munkájukért. Emlékeztetett, hogy a verseny 2014-es indulása mérföldkőnek számított, amelyre sok év előkészítés után kerülhetett sor, amikor Batta András zenetörténész, korábbi rektor segítségével a Zeneakadémia befogadta az eseményt. Nincs ilyen verseny, nincs ilyen Operaház, nincs ilyen Zeneakadémia a világon, mint amilyen nekünk van – mondta Marton Éva. „Barátságos, kedves és tehetséges nép a magyar, fel tudjuk venni a versenyt bárkivel a világon, akár a tudományban, akár az irodalomban, akár a zenében.”

A verseny rangját jól mutatja, hogy közel kétszáz ifjú tehetség küldte el videófelvételét a selejtezőbe. A 75.000 euró összdíjazású megmérettetés kiváló lehetőség az énekesek számára, hogy a világ legnagyobb operaénekesei, művésztanárai és impresszáriói előtt mutathassák be tudásukat, és növeljék nemzetközi ismertségüket. A kiválasztottak a Zeneakadémia Nagytermében léptek fel, amelynek falai között Marton Éva kivételes karrierje elindult. A gálakoncerten Halász Péter, az Operaház első vendégkarmestere vezényelte a Magyar Állami Operaház Zenekarát.

Amint az már előző este a Zeneakadémián tartott döntő során nyilvánossá vált, a 30 ezer euróval járó első díjat Jihoon Park koreai tenor kapta, a 20 ezer euróval járó második helyezett Mihai Damian román bariton, a 10 ezer euróval járó harmadik helyezett Hongni Wu kínai mezzoszoprán lett. Marton Éva személyes különdíját, amely a Magyar Művészeti Akadémia jóvoltából 10 ezer euróval jár, Alexandra Zotova orosz szopránnak ítélték oda, a közönségdíjat pedig Yeeun Yeo koreai szoprán kapta. Rangos különdíjak átadására is sor került, a legjobb Liszt-dal interpretációért járó elismerést a zsűri Zoe Hippius orosz szopránnak, valamint Jihoon Park koreai tenornak ítélte. Utóbbi felkérést kapott a Magyar Állami Operaháztól is, éppúgy, mint Hongni Wu kínai mezzoszoprán. Mihai Damian román bariton fellépési lehetőséget kapott a Művészetek Palotájától és a Magyar Rádió Művészeti Együttesétől. Dinmukhamed Koshkinbajev kazah bariton a Classic Mecenat Foundation of Mongolia ezer eurós Bravo Baritone díjátkapta. Elizaveta Kulagina orosz szoprán a Zeneakadémiától és a Magyar Állami Operaháztól kapott meghívást, továbbá elnyerte a Fidelio médiacsomagját, Shannon Keegan amerikai szoprán a Magyar Zene Háza meghívását, Gebe-Fűgi Renáta magyar szoprán pedig a Papageno médiacsomagját vehette át.

Zeneakadémista koromban megfogadtam, hogy ha valaha saját tanítványaim lesznek, akkor az első perctől kezdve önállóságra, önbizalomra fogom őket tanítani. A tanár általában kisebb művészt akar faragni a tanítványából, mint saját maga. Ez hiba! Szárnyakat kell adni, hogy minél hamarabb megállják a helyüket az életben” – Marton Éva gondolata, amely a Nemzetközi Énekverseny mottójává vált.

Fotó: MCLT

Kapcsolódó tartalmak:

https://www.martoneva.hu/

https://martoncompetition.hu/