Prof. Dr. Karikó Katalin

Fotó: MTI

Prof. Dr. Karikó Katalin

(Szolnok, 1955–)

Nobel-díjjal, Magyar Szent István-renddel, Széchenyi-díjjal elismert biokémikus, kutatóbiológus, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja, a Pennsylvania Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem professzora

Magyar Corvin-lánc kitüntetés: 2024. június 18.

„A tudós lét izgalma abban rejlik, hogy van egy komplexitás, amelyet te oldhatsz meg cikkek olvasásával vagy kísérletek végzésével, és olyan dolgok összeállításával, amelyeket korábban talán senki sem tett meg. Aztán rájössz, mi történik valójában. Az öröm, hogy te voltál az első, aki megfejtette, hogyan működik az adott dolog. (…) Végül találsz egy megoldást, és talán az a megoldás valakinek segíteni fog. Ez a tudomány szépsége: talán valaki beteg, és a felfedezésed hozzájárulhat a gyógyulásához.”

Életútja

1955. január 17-én született Szolnokon. Kisújszálláson nőtt fel, a biológiát az Arany János utcai általános iskolában szerette meg, ahol nyolcadikos korában élővilág tantárgyból megnyerte a megyei tanulmányi versenyt, az országos versenyen pedig harmadik helyezést ért el. A középiskolát a kisújszállási Móricz Zsigmond Gimnáziumban végezte, ahol az iskola által alapított, a biológia területén legkiválóbb diáknak járó Jermy Gusztáv-díjat első alkalommal ő nyerte el.

Felsőfokú tanulmányait 1973-ban a Szegedi Tudományegyetemen kezdte (SZTE), ahol 1978-ban biológia szakon BSc-diplomát, majd 1982-ben PhD-fokozatot szerzett biokémiából. 19781985 között a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontban, majd 19851988 között az amerikai egyesült államokbeli Temple University Biokémiai Tanszékén, ezt követően pedig 19881989 között a Uniformed Services University of the Health Sciences Pathológiai Tanszékén volt posztdoktori ösztöndíjas. 1989 óta a University of Pennsylvania munkatársa, ahol 1995-ig adjunktusként, majd 2013-ig szenior kutatóként tevékenykedett. 20132019 között a BioNTech SE alelnöke, majd 20192022 között szenior alelnöke volt Németországban. 2021-től a Szegedi Tudományegyetem professzora.

Világszerte több neves akadémia és más tudományos-szakmai szervezet választotta tagjai közé, többek között 2020-ban az Academia Europaea, 2022-ben a németországi Leopoldina Német Természettudományos Akadémia, a Francia Tudományos Akadémia, az USA-beli Nemzeti Orvostudományi Akadémia és az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia, 2023-ban pedig az Európai Molekuláris Biológiai Szervezet. 2022 óta a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja. 2021–2024 között világszerte számos rangos egyetemen díszdoktori címet kapott.

Munkássága

Fő kutatási területei az mRNS-terápia, mRNS-vakcinák, neurodegeneratív betegségek. Karikó Katalin korán felismerte a szintetikusan előállított mRNS immunológiai és onkológiai betegségek kezelésében, valamint vakcinák fejlesztésében rejlő lehetőségeit. Kutatótársával, az amerikai Drew Weissmannal együtt az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért ítélték oda számukra a 2023. évi orvosi-élettani Nobel-díjat. Az mRNS és az immunrendszer kölcsönhatásának megértését alapvetően megváltoztató, úttörő eredmények hozzájárultak a vakcinák példátlanul gyors fejlesztéséhez a modern kor egyik legsúlyosabb, emberi egészséget fenyegető veszélye, a COVID-19-világjárvány idején. Az mRNS-vakcinák fejlesztésének elképesztő rugalmassága és sebessége megnyitotta az utat az új technológia előtt ahhoz, hogy más fertőző betegségek ellen is alkalmazzák. A jövőben terápiás fehérjék célba juttatásához és bizonyos ráktípusok kezeléséhez is használható lehet.

Díjai és kitüntetései

Kimagasló tudományos munkáját számos rangos díjjal és kitüntetéssel ismerték el szerte a világon, köztük:

2021 – Széchenyi-díj

2021 – Semmelweis Budapest Award

2021 – Lasker-DeBakey Klinikai Orvosi Kutatási Díj, Lasker Alapítvány, New York City, USA

2021 – Keio Medical Science-díj, Keio Egyetem, Tokió, Japán

2021 – Albany Medical Center-díj az orvostudomány és orvosbiológiai kutatás terén, Albany Egyetem, USA

2021 – Coley-díj az alapimmunológia terén, Cancer Research Institute, New York City, USA

2021 – Grande Médaille, Tudományos Akadémia, Párizs, Franciaország

2021 – Prince Mahidol-díj, Prince Mahidol Award Foundation, Bangkok, Thaiföld

2021 – Paul Janssen-díj, Johnson & Johnson, New Brunswick, USA

2021 – Meyenburg-díj, Meyenburg Alapítvány, Heidelberg, Németország

2021 – Reichstein-érem, Svájci Gyógyszerészeti Tudományok Akadémiája, Svájc

2021 – Louisa Gross Horwitz-díj, Columbia Egyetem, New York City, USA

2022 – Vilcek-díj a biotechnológiában nyújtott kiválóságért, Vilcek Alapítvány, New York City, USA

2022 – Breakthrough-díj élettudományokban, Breakthrough Alapítvány, San Francisco, USA

2022 – Paul Ehrlich és Ludwig Darmstaedter-díj, Paul Ehrlich Alapítvány, Frankfurt am Main, Németország

2022 – Pearl Meister Greengard-díj, Rockefeller Egyetem, New York City, USA

2022 – Helmholtz-érem, Berlin-Brandenburgi Tudományos Akadémia, Németország

2022 – Európai Feltalálói Díj, „Életmű” kategória, Európai Szabadalmi Szervezet

2023 – Nobel-díj fiziológiai vagy orvostudományi kategóriában (Drew Weissmannal közösen)

2024 – Magyar Corvin-lánc kitüntetés

 

Angol nyelvű szakmai életrajza elérhető a Leopoldina Német Természettudományos Akadémia honlapján.